Novo: Informacija o izradi Pravilnika o o uslovima za obavljanje radiološke delatnosti u veterinarskoj medicini

Novo: Informacija o izradi Pravilnika o o uslovima za obavljanje radiološke delatnosti u veterinarskoj medicini

Poštovane kolege,

Želimo da podelimo informaciju koju smo dobili od kolega iz Šumadijskog okruga, a koja je takođe prosleđena svim predsednicima regionalnih odbora i predsedniku VKS, da je u toku izrada Pravilnika o uslovima za obavljanje radiološke delatnosti u veterinarskoj medicini, s tim da je najavljena neophodna dodatna (početna) obuka veterinara sa cenom koju treba utvrditi.

U pitanju je aspekt koji je svakako od interesa za kolege koji obavljaju praksu i koriste mobilne/prenosive uređaje za rendgensku dijagnostiku.

Obavljanje radiološke delatnosti u veterinarskoj medicini je na međunarodnom nivou regulisano dokumentom koji je objavila Međunarodna agencija za atomsku energiju (International Atomic Energy Agency – IAEA): „Radiation Protection and Safety in Veterinary Medicine“, dok zemlje članice EU imaju svoj individualni pristup odnosnim aspektima.

IAEA propisuje da veterinari koji izvode ili nadgledaju dijagnostičke ili terapijske procedure koje uključuju radiološku dijagnostiku moraju da budu propisno obučeni i registrovani, akreditovani ili sertifikovani za takav rad. Preporučljivo je da veterinari pre izvođenja ovakvih zahvata budu formalno priznati i od strane regulatornog tela kao kvalifikovani za rad sa jonizujućim zračenjem.

Prema odredbama IAEA, Vlada je odgovorna da obezbedi da su uslovi za obrazovanje, obuku, kvalifikacije i kompetencije uspostavljeni, i da su na snazi akreditovani programi za pružanje neophodnog obrazovanja i obuke. Regulatorno mora da verifikuje primenu zahteva za obrazovanje, obuku, kvalifikaciju i kompetentnost u zaštiti od zračenja, kako u svojoj proceni zahteva za odobrenje, tako i u svojim periodičnim regulatornim inspekcijama veterinarske ustanove.

https://www-pub.iaea.org/MTCD/Publications/PDF/PUB1894_web.pdf

 

– – – – –

Tako na primer, u Irskoj veterinari imaju obavezu da pohađaju neophodnu obuku u cilju sertifikacije za rad sa uređajima za radiološku dijagnostiku i takva vrsta sertifikacije se obnavlja na period od 10 godina.

https://www.epa.ie/publications/compliance–enforcement/radiation/EPA-2020-Veterinary-Code-of-Practice.pdf

 

– – – – –

U Austriji postoje slični zahtevi za Obuku zaštite od zračenja (Radiation Protection Training) gde se prema njihovom zakonu,  pored univerzitetskog obrazovanja iz oblasti humane, stomatološke ili veterinarske medicine, traži još i uspešan završetak obuke o zaštiti od zračenja u skladu sa Aneksom 18, s tim da se sertifikacija obnavlja na period od 5 godina.

https://www.tieraerztekammer.at/oeffentlicher-bereich/fortbildung/strahlenschutzausbildung

– – – – –

 

Kada je u pitanju upotreba mobilnih/prenosivih visokofrekventnih uređaja za rendgensku dijagnostiku, zahtevi na međunarodnom nivou (IAEA), kao i u zemljama članicama EU su fleksibilni, odnosno omogućava se upotreba takvih uređaja u postojećem prostoru veterinarske ambulante/stanice s tim da je potrebno da se obeleži „privremeno kontrolisano područje”.

Primer je dat u dokumentu IAEA:

“3.2.1.6. Ambulantna praksa U veterinarskoj praksi, mnoge rendgenske procedure se izvode van veterinarskih ambulanti, kao što su štale, farme ili zoološki vrtovi, premda se procedure izvode i u veterinarskim ustanovama ali van kontrolisanih područja kada se koriste mobilne jedinice ili prenosive jedinice u sobama ili operacionim salama. U svim ovim slučajevima, potrebno je uspostaviti privremenu kontrolisanu oblast kojoj je pristup ograničen. Privremene kontrolisane oblasti moraju biti vizuelno razgraničene pomoću čunjeva, trake ili prenosivih znakova. Privremeno kontrolisano područje ima ista razmatranja kao i uspostavljanje određene prostorije za rendgenske zrake: treba uzeti u obzir udaljenost i pravac snopa rendgenskih zraka. Ambijentalno osvetljenje odgovarajućeg nivoa je neophodno da bi se omogućila vizuelizacija područja dijafragme svetlosnog snopa za pravilno pozicioniranje i kolimaciju”.

– – – – –

Smatramo da bi bilo dobro da Veterinarska komora Srbije što je pre moguće formira stručno telo sastavljeno od kolega koji su vlasnici veterinarskih stanica/ambulanti i stručnjaka iz odnosne oblasti kako bi se blagovremeno stupilo u kontakt i razgovaralo sa predstavnicima nadležnih državnih organa koji su angažovani na izradi novog Pravilnika (npr. Agencija za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearnu sigurnost, Uprava za veterinu/Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo zaštite životne sredine). U pitanju su zahtevi o uslovima u pogledu objekata, opreme i sredstava za rad, kao i u pogledu stručnog kadra koje mora da ispunjava pravno lice za obavljanje veterinarske delatnosti, ali i zahtevi za sertifikacijom veterinara za rukovanje uređajima za rendgensku dijagnostiku koji bi trebalo da budu bazirani na prethodno uspostavljenim programima obuke/edukacije, uključujući i pregovore o utvrđivanju cene takve obuke.

Stoga je u pitanju proces gde bi bilo potrebno tražiti adekvatan prelazni period do početka primene zahteva za sertifikacijom, imajući u vidu vreme potrebno za akreditaciju programa obuke od strane nadležnog državnog organa.

 

 

 

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn