Prva epidemija Kuge malih preživara (Peste des petits ruminants – PPR) u Grčkoj i Rumuniji i rastuća opasnost od dezinformacija u vezi sa zdravljem životinja

Prva epidemija Kuge malih preživara (Peste des petits ruminants – PPR) u Grčkoj i Rumuniji i rastuća opasnost od dezinformacija u vezi sa zdravljem životinja

Kuga malih preživara (Peste des petits ruminants – PPR)  prvi put pogađa Grčku i Rumuniju, prema izveštaju Svetske organizacije za zaštitu zdravlja životinja (World Organization for Animal Health – WOAH).

https://www.woah.org/en/first-detection-of-peste-des-petits-ruminants-ppr-in-greece-and-romania/

U julu 2024, Peste des Petits Ruminants (PPR), razorni virus za ovce i koze, prvi put je otkriven u Grčkoj i Rumuniji, zemljama koje su ranije bile slobodne od ove bolesti. Sa preko 7.000 prijavljenih slučajeva, preduzimaju se hitne mere za obuzdavanje izbijanja.

Mere kontrole su sprovedene i u Grčkoj i u Rumuniji, uključujući zoniranje, ograničenja kretanja, pojačan nadzor i uništavanje zaraženih farmi. Do 9. avgusta 2024. Grčka je prijavila 47 epidemija, sa preko 2000 slučajeva, dok je Rumunija prijavila 56 epidemija, sa preko 5000 slučajeva, preko Svetskog informacionog sistema o zdravlju životinja (World Animal Health Information System – WAHIS). Epidemiološka i laboratorijska istraživanja koja su u toku imaju za cilj da otkriju puteve prenosa i obim cirkulacije virusa.

Širenje PPR-a u ovim regionima izaziva zabrinutost zbog njegovog potencijalnog uticaja na evropsku stočarsku industriju, što je dovelo do pojačanog nadzora i kontrole.

– –

Sledeća velika pretnja u vezi sa urgentnim slučajevima koji se odnose na zdravlje životinja predstavlja pojava dezinformacija. U svetu koji se brzo menja i koji je polarizovan, potreba za borbom protiv laži je veća nego ikad. Trenutni digitalni pejzaž je zauvek promenio način na koji pristupamo i konzumiramo vesti. Digitalne tehnologije su fragmentirale medije, dajući onlajn publici širok spektar kanala i izlaza za izvor informacija. U tom kontekstu, sposobnost pojedinaca i institucija da razaznaju lažne vesti od stvarnih se stalno stavlja na iskušenje.  U okviru snažnog partnerstva, WOAH i INTERPOL su nedavno objavili set smernica o suzbijanju dezinformacija u vanrednim situacijama u vezi sa zdravljem životinja. Smernice navedene u ovom dokumentu pružaju polaznu tačku nadležnim državnim službama i organizacijama da se pripreme da otkriju dezinformacije i da reaguju na njih.

https://www.woah.org/en/document/countering-disinformation-and-misinformation-in-animal-health-emergencies/

 

Uprava za veterinu, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije, preduzima mere i aktivnosti za sprečavanje unošenja virusa kuge malih preživara u Republiku Srbiju.

Naime, usled pojave zarazne bolesti kuge malih preživara (PPR) u zemljama u okruženju, Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je preduzela mere i aktivnosti kako bi se sprečilo unošenje bolesti u našu zemlju i to:

  • pojačanu kontrolu životinja koje se uvoze u Republiku Srbiju, sa posebnom pažnjom na ovce i koze,
  • pregled prateće dokumentacije za svaku pošiljku, koja uključuje sertifikate o zdravlju životinja izdatih od strane nadležnih veterinarskih službi zemlje izvoznice,
  • obaveznu dezinfekciju svih transportnih sredstava koja prevoze životinje preko granice.

Mere zaštite obuhvataju: kontrolu kretanja životinja između farmi i regiona što može pomoći u sprečavanju širenja bolesti. Ovo uključuje sledeće:

  • zabranu uvoza i izvoza životinja iz zaraženih područja,
  • brzu identifikaciju i izolaciju zaraženih životinja.
  • primena strogih biosigurnosnih mera na farmama (dezinfekcija opreme i vozila, nošenje zaštitne opreme i ograničavanje pristupa farmama)

Saradnja i poštovanje ovih mera pomažu u zaštiti naše stočarske industrije i očuvanju zdravlja naših životinja.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn